A- A A+

Kończy Ci się ważność dowodu osobistego? Chcesz skorzystać z programu Rodzina 500+, a może wyjeżdżasz za granicę i pragniesz ubezpieczyć swoje zdrowie? Już dziś możesz to zrobić w kilka minut.

Ministerstwo Cyfryzacji w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Centralny Ośrodek Informatyki wychodzą w kierunku obywateli wprowadzając do użytku e-usługę. Na stronie obywatel.gov.pl czeka na każdego 176 usług, z tego 37 online. Wystarczy wypełnić elektroniczny formularz.

Nowy wniosek elektroniczny ma za zadanie przyśpieszenie wydawania dokumentów oraz skrócenie czasu wyczekiwania w kolejkach przez wnioskodawców. Proces ten jest nie tylko ułatwieniem dla urzędników, ale i dla każdego obywatela. Oszczędzając czas można połączyć przyjemne z pożytecznym.
To nic skomplikowanego. E-usługa jest prosta w obsłudze.

Wystarczy wejść na portal obywatel.gov.pl i zalogować się Profilem Zaufanym (eGo). Dla ułatwienia późniejszego poruszania się w e-usłudze, można również zarejestrować się na epuap.gov.pl. , wypełnić formularz oraz podać numer PESEL, dzięki któremu automatycznie stworzony zostanie Profil Zaufany. Od tego momentu można już dowolnie korzystać z platformy. Każdy ma możliwość złożenia wniosku o zasiłek, zameldować/wymeldować się, uzyskać zaświadczenie czy odpis.

Usługa ta pozwala także zaczerpnąć wiele pożytecznych informacji bez wychodzenia z domu.  Gotowy dokument, gdy istnieje taka możliwość, można otrzymać listownie lub poprzez skrzynkę ePUAP. Większość dokumentów wydawana jest jednak w tradycyjny sposób. E-usługa pozwala każdemu obywatelowi wybrać miejsce, w którym chciałby odebrać dokument oraz podaje przewidywany czas przygotowania pisma.

Po zalogowaniu Profilem Zaufanym (eGo) na obywatel.gov.pl wystarczy wybrać właściwy dokument. Użytkownik kierowany jest wprost do wniosku. W przypadku wniosku o wydanie dowodu osobistego wyświetla się krótka informacja na tematy związane z wydawaniem dowodu oraz instrukcja obsługi e-usługi. W rubrykach należy wskazać: powód składania wniosku o nowy dokument, urząd, w którym zostanie odebrany dowód osobisty oraz załączyć zdjęcie. Pozostałe informacje pobierane są automatycznie z systemu.  Gotową propozycję można wyświetlić na pulpicie. Warto dokładnie zweryfikować dane i wysłać wniosek. Kopia powinna znajdować się na koncie  ePUAP, w zakładce „wysłane”.

E-usługa informuje o ewentualnych kosztach, podaje czas przetwarzania wniosku, a także informuje o terminach czy kryteriach wiekowych ustalonych do poszczególnych wniosków. Nie ma nic prostszego.
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do korzystania z e-usługi.


20 Sty 2019
03:00PM -
XI Nasze Kolędowanie
styczeń 2019
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Reklamy:


Stan salda na rachunku bankowym: „Pomoc pogorzelcom – odbudowa budynku przy ul. Kryształowej 102” Na dzień 30.11.2018r. z godz. 16.00:

24.067,38 zł