A- A A+

Kończy Ci się ważność dowodu osobistego? Chcesz skorzystać z programu Rodzina 500+, a może wyjeżdżasz za granicę i pragniesz ubezpieczyć swoje zdrowie? Już dziś możesz to zrobić w kilka minut.

Ministerstwo Cyfryzacji w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Centralny Ośrodek Informatyki wychodzą w kierunku obywateli wprowadzając do użytku e-usługę. Na stronie obywatel.gov.pl czeka na każdego 176 usług, z tego 37 online. Wystarczy wypełnić elektroniczny formularz.

Nowy wniosek elektroniczny ma za zadanie przyśpieszenie wydawania dokumentów oraz skrócenie czasu wyczekiwania w kolejkach przez wnioskodawców. Proces ten jest nie tylko ułatwieniem dla urzędników, ale i dla każdego obywatela. Oszczędzając czas można połączyć przyjemne z pożytecznym.
To nic skomplikowanego. E-usługa jest prosta w obsłudze.

Wystarczy wejść na portal obywatel.gov.pl i zalogować się Profilem Zaufanym (eGo). Dla ułatwienia późniejszego poruszania się w e-usłudze, można również zarejestrować się na epuap.gov.pl. , wypełnić formularz oraz podać numer PESEL, dzięki któremu automatycznie stworzony zostanie Profil Zaufany. Od tego momentu można już dowolnie korzystać z platformy. Każdy ma możliwość złożenia wniosku o zasiłek, zameldować/wymeldować się, uzyskać zaświadczenie czy odpis.

Usługa ta pozwala także zaczerpnąć wiele pożytecznych informacji bez wychodzenia z domu.  Gotowy dokument, gdy istnieje taka możliwość, można otrzymać listownie lub poprzez skrzynkę ePUAP. Większość dokumentów wydawana jest jednak w tradycyjny sposób. E-usługa pozwala każdemu obywatelowi wybrać miejsce, w którym chciałby odebrać dokument oraz podaje przewidywany czas przygotowania pisma.

Po zalogowaniu Profilem Zaufanym (eGo) na obywatel.gov.pl wystarczy wybrać właściwy dokument. Użytkownik kierowany jest wprost do wniosku. W przypadku wniosku o wydanie dowodu osobistego wyświetla się krótka informacja na tematy związane z wydawaniem dowodu oraz instrukcja obsługi e-usługi. W rubrykach należy wskazać: powód składania wniosku o nowy dokument, urząd, w którym zostanie odebrany dowód osobisty oraz załączyć zdjęcie. Pozostałe informacje pobierane są automatycznie z systemu.  Gotową propozycję można wyświetlić na pulpicie. Warto dokładnie zweryfikować dane i wysłać wniosek. Kopia powinna znajdować się na koncie  ePUAP, w zakładce „wysłane”.

E-usługa informuje o ewentualnych kosztach, podaje czas przetwarzania wniosku, a także informuje o terminach czy kryteriach wiekowych ustalonych do poszczególnych wniosków. Nie ma nic prostszego.
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do korzystania z e-usługi.


14 Lip 2019
10:00AM -
Turniej w grę Patankę-Boule
czerwiec 2019
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Informujemy, że serwis piechowice.pl uzywa plików cookies

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gmina miejska Piechowice przetwarza Państwa dane osobowe w sposób zgodny z prawem (legalny) - na podstawie i w granicach powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Więcej informacji dotyczących ochrony danych osobowych znajduje sie w zakładce RODO.